Yulafın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde bir çok kişi henüz yulaf ve yulaf ezmesi ile tanışmış değil. İlk kez duyanlar ise yulafın faydaları nelerdir diye düşünüp araştırma içerisine girebilirler. Karşılaşılan sonuç ise bir çok kişiyi yulaf ezmesi tüketmeye sevk etmektedir. Sebebi ise yulafın çok sayıda faydasının bulunması. Özellikle sporcular tarafından tüketilmesiyle popüler bir besin kaynağı haline gelen yulaf ezmesi, Türkiye’de ve dünyada iyi bir pazara sahip. Talebin artması ise fiyatları kısa süre içerisinde tavan noktaya çekmiş durumda. Sağlıklı olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen her bireyin hayatına sokmak isteyeceği yulafın faydaları bu konumuzda tüm detayları ile yer almaktadır.


YULAFIN FAYDALARI

Yulaf sandığınızın ötesinde bir faydaya sahiptir. Bir çok besin kaynağı genellikle bir kaç öne çıkan faydayı beraberinde getirirken, yulafın vücut sisteminde sağladığı fayda en üst seviyededir. Bu yüzden mutlaka beslenme düzenimizde yer alması gereken bir gıdadır. Öncelikle yulafın tanımından başlayarak ilerleyelim.

Yulaf Nedir?
Buğday familyasından olan yulaf, buğdaygiller arasında besin değeri en yüksek olan tarım bitkilerinden biridir. Geçmişte doğrudan hayvan yemi olarak kullanılan yulaf zamanla insanın da besin kaynakları arasına girdi. Günümüzde hem hayvanlar tarafından hem de insanlar tarafından tüketilmektedir.

Yulaf, günümüzde kalite oranı yüksek en iyi karbonhidrat olarak bahsedebileceğimiz gıda türlerinden biridir. Bu sebeple özellikle sporcular temiz ve kaliteli karbonhidrat almayı hedefledikleri zaman yulaf ezmesi tüketmeyi tercih etmektedirler. Tüketmek için ise sporcu olmak şart değil. Çünkü saymakla bitmeyecek kadar fazla faydası bulunmaktadır. İşte mucize gıda yulaf ezmesinin insan vücudunda yarattığı olumlu etkiler.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
İdeal kilonun korunmasına yardımcı olur
Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar
Diş eti sorunlarını çözümler
Lif bakımından zengin içerikli olması sayesinde mida ve bağırsakta oluşan sağlık sorunlarının giderilmesine katkı sağlar
Uyku problemlerini ortadan kaldırır
Tiroid bezlerinin verimli çalışmasını sağlar
Hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur
Kas oluşumuna yardımcı olur
Kolesterol kontrolü sağlar
Saçların daha kuvvetli ve bakımlı olmasında etkilidir
Cilt sağlığını iyileştirir ve korur
Kilo vermeye yardımcı olur
Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar
Yüksek enerji deposudur ve enerji sağlar
Guatr hastalığından korur
Diyabeti önler
Kan şekerini düzenler
Kal ve damar hastalıklarından korur

LİF BAKIMINDAN ZENGİN!

Yulaf, zengin lif kaynağı olmasıyla da öne çıkmaktadır. Günümüzde lif oranı en yüksek gıda ürünü olarak yulaftan bahsetmek mümkün. 100 gram yulaf 5.4 gram lif içerir. Bu oran bir çok gıda ürününden daha yüksek bir lif anlamına gelmektedir. Sadece lif değil, protein değeri ve karbonhidrat içeriği olarak da oldukça zengindir. Vitamin ve mineraller bakımından da zenginliği bulunan yulaf, her gün belirli miktarlarda tüketilmesi halinde vücut için fark edilir katkılar sağlamaktadır.

YULAF BESİN DEĞERLERİ

Yulafın besin değeri de bir o kadar merak edilir. Özellikle günlük yediklerinizin besin değerlerini hesap ediyorsanız besin değeri tablosu sizin için önemlidir. Yulaf, kalori bakımından yüksek değere sahip olması sebebiyle kilo aldırmaya müsait bir kaynaktır bu yüzden fazla tüketilmesi halinde vücutta kilo alınmasına sebep olur. Bu yüzden ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Bu konuda sık şekilde yapılan hatalardan biri, yulaf ezmesine diyet ürünü olarak bakmak olacaktır. Fakat bu çok doğru bir yaklaşım diyemeyiz. Çünkü yulafın kalori bakımından değeri bir çok gıda ürününe göre daha yüksektir. Diğerleri ile kıyas edildiğinde artısı ise kaliteli bir kalori sunmasıdır. Örneğin bir çikolatadan alacağınız 300 gram kalori çok kaliteli bir kalori olmayacaktır. Fakat Yulaf ezmesinden alacağınız 300 gram kalori fazlasıyla yüksek kalitede kalori sunacaktır.

100 Gram Yulaf Besin Değerleri
Protein: 12.5 gr
Kalori: 370 Kcal
Karbonhidrat: 63.3 gr
Lif: 5.4 gr
Yağ: 7.0 gr
Potasyum: 348.00 mg
Demir: 4.6 mg
Kalsiyum: 54.0 mg

GÜNDE NE KADAR YULAF TÜKETMELİ?
Yulafı fazla tüketmek farklı sağlık problemleri oluşturabilir. Bu yüzden kontrollü ve aşırı miktarda tüketmekten kaçınmalısınız. Aksi taktirde bahsettiğimiz faydaları sağlamaktan ziyade sindirim sistemini yoran bir zarar sağlar. Bu da pek isteyeceğiniz bir durumu oluşturmaz. Eğer evinizde hassas bir terazi varsa günlük ölçüm yaparak 50-60 gram aralığında tüketmeniz gayet makul bir ölçü olacaktır. Eğer spor yapıyorsanız bu miktarı 20-30 gram daha arttırabilirsiniz. Tüketim için en ideal zamanlar ise sabah kahvaltısı veya ara öğünler olacaktır.

Yulaf, bir çok kişinin damak tadına hitap etmeyen bir tada sahiptir. Ağızda çiğnemek pek kolay değil. Bu yüzden farklı besinlerle karıştırarak tüketmeniz, tüketimi kolaylaştıracaktır. Bu konuda ozelsaglikbilgisi.com farkı ile güzel bir tarif verebiliriz.

Bir kaseye tüketeceğiniz miktarda yulaf ezmesi koyun. Üzerine az miktarda erimiş çikolata atıp, biraz karıştırıp varsa mikrodalga fırında 1 dakika boyunca ısıtın. Ardından mükemmel bir lezzet sizi bekliyor olacak. Eğer mikrodalga fırınınız yoksa bu işlemi normal fırında da yapabilirsiniz. Eğer soğuk tüketmek istiyorsanız yulaf ezmesinin üzerine yarım muz doğrayıp tüketebilirsiniz. Muz yerine yaban mersini de oldukça ideal şekilde kullanılmaktadır. Yeterince tat alamadığınızı düşünüyorsanız az miktarda bal ile tatlandırmanızda ise hiç bir zarar olmayacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir