Üroloji Bölümü Muayene Ücretleri

Üroloji muayenesi ücreti hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Üroloji bölümü hem erkek hem de kadınların üriner sistemiyle ilgilenen bir daldır. Ve tabi erkek üreme sistemiyle de ilgilenmektedir. Günümüzde en fazla yoğunluğun olduğu bölümlerden biri olan üroloji bölümü, muayene olmak isteyenler tarafından muayene ücretleri merak edilir.


ÜROLOJİ BÖLÜMÜ HANGİ RAHATSIZLIKLARA BAKAR?
Bir rahatsızlığınız var ve hangi bölüme gideceğinizi bilmiyorsanız veya üroloji bölümüne uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bölümün hangi rahatsızlıklarla ilgilendiğini bilmeniz gerekir. Üriner sistemi yani boşaltım sistemine bağlı rahatsızlıkların tamamıyla üroloji bölümü ilgilenir. Sık karşılaşılan idrar yolları problemleri de yine üroloji bölümü uzmanı tarafından çözüme kavuşturulabilmektedir. İdrar yollarına ilişkin idrar kaçırma, idrarda yanma, kanlı idrar, idrarın kesik kesik gelmesi, idrar yollarında enfeksiyon gibi durumların hepsiyle üroloji bölümü ilgilenir. Tabi bu kadarla sınırlı değil.

Üroloji bölümünü ziyaret eden kişilerin büyük bir çoğunluğu cinsel rahatsızlıklar için ziyaret etmektedir. Penis problemleri (eğrilik veya boyut problemleri), cinsel isteğin olmaması, sertleşme problemleri, geç veya erken boşalma, ağrılı ilişki gibi sorunlar üroloji dalı ilgi alanıdır.

Sık karşılaşılan böbrek rahatsızlıkları da yine üroloji bölümü ilgi alanıdır. Bilindiği üzere böbrek rahatsızlıkları en sancılı ve ağrılı şikayetlerdir. Böbrekte oluşan taş, kist, tümör, iltihap ile üroloji bölümü ilgilenmektedir.

ÜROLOJİ BÖLÜMÜ MUAYENE ÜCRETLERİ

Üroloji bölümü bir çok özel hastane veya devlet hastanesinde yer alan bölümlerden biridir. Özel hastane üroloji muayene ücreti ise özel hastanede muayene ve tedavi olmak isteyenler tarafından merak edilir. SGK anlaşmalı bir hastane muayene için en fazla 56 TL ödeme alabilir. Tabi sizin de sosyal güvenceniz varsa. Eğer sosyal güvenceniz yoksa veya SGK anlaşması yoksa o özel hastane sizden daha yüksek ücret isteyebilir. Özel hastaneler üroloji bölümü için özel muayene kaydını 50 ile 150 TL aralığında açmaktadır.

MUAYENE ÜCRETİ TAHLİLLERİ KAPSAR MI?

SGK anlaşmalı bir hastaneye gittiğinizde sizden muayene için en fazla alınabilecek ücret olan 56 TL alındıysa, doktor tarafından istenen SGK’nın karşıladığı tahliller için sizden ek ücret alınmaz. Fakat sizden muayene için örneğin 30 TL alındıysa 56 liraya tamamlayabilir ve tahliller için 36 lira daha isteyebilir. Bazı tahliller SGK tarafından karşılanıyor olsa da ilave ücret alma hakkı da olabilmektedir fakat çok yüksek ücretler değil.

Bazı tahliller ise SGK tarafından karşılanmaz veya hastane farklı bir laboratuvara testin yapılması için kan veya idrar örneğini başka bir kuruma gönderir. Bu da tahlil için para alınmasını gerektirecek durumdur.

SGK anlaşması olmayan hastaneler ise tahliller için mutlaka ek ücret almaktadır. Muayene ve tahliller farklı şekilde fiyatlandırılır. Her tahlil ayrı şekilde ücrete yansır.

One Comment
  1. Avatar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir