Ultrason Aç Karnına mı Çekilir?

Ultrason çektirmesi gereken hastalar genellikle ultrason aç karnına mı çekilir sorusunu sormaktadır. Bu bilgi aslında doktor tarafından ultrason çekimi istendiği zaman hastaya aktarılması gereken önemli bir bilgidir. Çünkü açlık gerektiren ultrason çekimlerine tok halde girildiği zaman elde edilen test sonucu çok verimli olmamaktadır. Ve bazı ultrason çekimleri mutlak suretle açlık gerektirir. Buna rağmen bazen doktorlar bu bilgiyi hastaya aktarmayı unutabiliyorlar. Eğer böyle bir durum yaşandıysa öncelikli olarak belirtmek gerekir ki ultrason için açlık gerekip gerekmediğini doktora sormanız tavsiye edilir.


Sağlık kuruluşlarında ve tıp merkezlerinde bu bilgi ultrason randevusu alırken randevuyu düzenleyen yetkili kişiler tarafından da hastaya aktarılabilmektedir. Bu yüzden eğer doktor ile irtibat kuramıyorsanız ultrason randevusu oluştururken yetkili kişiye sormanız, doğru cevabı almanıza yardımcı olur. Peki bu soruyu sormayı unuttunuz diyelim ne yapmalısınız? Endişelenmeyin. Yazımızın devamını okuyarak ultrason çekimine aç mı yoksa tok mu gitmeniz gerektiğini öğrenmeniz mümkün.

ULTRASON AÇ KARNINA MI ÇEKİLİR?
Ultrason, bir çok bölge için çekimi istenilen bir tetkiktir. Her bölge için ise açlık istenmemektedir. Açlık genellikle karın bölgesi için çekim istenen ultrasonlar için geçerlidir. Yani eğer mide, bağırsak gibi karın bölgesi için ultrason çektirecekseniz açlık gerektirmektedir. Fakat mide bölgesi olmaması durumunda sizden açlık istenmeme ihtimali yüksek olacaktır.

AÇLIK SÜRESİ NE KADAR OLMALI?
Eğer ultrason çekimi açlık gerektiriyorsa ne kadar süre aç kalınacağı da bir diğer bilgilendirilmesi gereken konudur. Yetişkin bireyler için 10-12 saat yeterli olurken, çocuklarda bu süre daha kısa 6-8 saat gibi tutulabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir