Tomografi Çekim Fiyatları

Tomografi nedir ve tomografi fiyatları ne kadar? Eğer bir rahatsızlık sebebiyle hastaneye müracaat ettiyseniz istenen tetkikler arasında tomografi yer alıyorsa tomografi hakkında fazlaca bilgi edinmek isteyebilirsiniz. En başta da tomografi ne için istenir ve tomografi çekimi fiyatı ne kadar gibi sorular olacaktır.


TOMOGRAFİ NEDİR?
Tomografi ilk kez 1930’lu yıllarda kullanılan radyolojik bir tetkiktir. X Işınlarının aktif olarak kullanıldığı ve X ışınları ile vücudun incelendiği bir yöntem olarak tıpta sık şekilde kullanılır.

TOMOGRAFİ HANGİ DURUMLARDA ÇEKİLİR?
Hasta şikayeti ile birlikte tanının konulabilmesi için tomografi bir çok sebeple istenebilir. Vücudun alt ve üst bölümü için çekilebilen tomografi şikayet edilen bölgenin detaylı şekilde analiz edilmesi için istenir. Şiddetli baş ağrıları, bey,n kanaması şüphesi, kaza durumları, baş çarpması veya vücuda alınan darbelerde tomografi çekimi istenebilir. Tomografi çekimini gerektirecek durumlar bu şekilde arttırılabilir.

TOMOGRAFİ NASIL ÇEKİLİR?

Tomografi çekimi çok uzun süren bir işlem değildir ve yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Çekim yapılacak kişinin üzerini soyunması gerekmemekte olup sehpa üzerinde daha steril olunabilmesi adına önlük giydirilmek istenebilir. Ardından tomografi cihazına uzanılması istenir. Ellerin karın üzerinde kavuşturulması istenerek pozisyon alınır. Ardından çekim yapılacak bölgenin X ışınları ile çekim yapıldığı alana denk gelecek şekilde sehpa otomatik olarak ilerletilir. Çekim bölgesi doğru alana denk geldiğinde hastanın sabit kalması, hareket etmemesi istenir. Aynı anda çok sayıda görüntü alınır. Ardından çekim tamamlanır.

Çekim öncesinde bilmeniz gereken önemli bir nokta vardır. Tomografi çekimi ilaçlı tomografi ve ilaçsız tomografi olarak ikiye ayrılabilir. Uygulama olarak çekim arasında hiç bir fark bulunmamaktadır fakat ilaçlı tomografi çekimi öncesinde hastaya, doktor tarafından yazılan ilacın enjekte edilmesi gerekmektedir. İlaç, kontrast madde içerdiği için tomografideki görüntülemede bazı alanların daha net ve parlak şekilde görünmesini sağlar.

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ FİYATLARI

Tomografi çekim ücretleri çok yüksek olmamakla birlikte olup ortalama 30-80 TL aralığında çekim yaptırmanız mümkün. Bazı hastaneler, muayene olunması halinde tomografi çekimi ücreti almamaktadır. Özel hastaneler arasında fiyat farklılıkları görülmekte olup, devlet hastanelerinde ise çekim ücretsiz şekilde yapılabilmektedir.

TOMOGRAFİ SONUCU NE ZAMAN ÇIKAR?
Kritik sorulardan biri de tomografi sonucu olmaktadır. Tomografi çektirdiniz fakat sonucu ne zaman alacağınızı merak edebilirsiniz. Çekim sonrasında sonuç aynı gün içerisinde verilir. Tabi hastane yoğunluğuna göre zaman farklılık gösterebilir. Özel hastanelerde sonucun verilmesi ikinci güne kesinlikle kalmaz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir