Tetanoz Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

Tetanoz farklı sebepler ile ortaya çıkan ve sıklıkla rastlanan enfeksiyon türlerinden biridir. Enfeksiyon direkt olarak kas ve sinir sistemlerinde etkisini göstermektedir. Bu nedenden enfeksiyonun öncesinde önlemler almak ya da oluşmasından sonra gerekli olan işlemleri gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Hastalık için alınan önlemler arasında tetanoz aşısı büyük bir yer tutmaktadır. Peki tetanoz aşısı fiyatı ne kadar?


Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?
Ülkemizde yeni doğan her bebek için bir aşı kartı oluşturulmaktadır. Tetanoz aşısı bebeklerin aşı kartlarına göre 2,4 ve 6. Aylarda yaptırılmak zorundadır. Bebeklerin bağışıklık sistemlerini güçlendiren aşının tekrarı ise 15.ve 18.aylarda kendini göstermektedir. Ancak ebeveynler, çocuklarının iyice hareketlendiği dönemlerde 4 ya da 5 yaşlarında aşıları yineletmelidir. Bu sayede etkisini kaybetmiş olan aşılar, çocukları korumaya devam etmektedir.
Tetanoz aşıları yetişkinlerde de uygulanmaktadır. Özellikle on yılı aşkın bir süredir tetanoz aşısı olmayan kişilerin muhakkak bir aşı vurulmaları önerilmektedir. Yetişkinler ve çocuklar için kesikli yaralanmalar neticesinde de önlem olarak tetanoz aşıları yapılmaktadır.

Tetanoz Aşıları Nerede Yaptırılır?
Ülkemizde tetanoz aşısı farklı sağlık kuruluşlarında yaptırılabilmektedir. Bebeklerin aşıları aile hekimlerinin bulunduğu merkezlerde yaptırılmaktadır. Sağlık bakanlığı ilköğretim çapındaki çocukların aşılarını ise okullara gönderdikleri görevliler tarafından bizzat sınıflarda uygulatmaktadır. Bunun yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda ya da isteğe bağlı yineletmelerde hastanelerde de tetanoz aşısı yaptırmak mümkündür.

TETANOZ AŞISI FİYATI

Tetanoz aşısı bebeklerde ya da ilköğretim çağında ücretsiz şekilde uygulanmaktadır. Çocukların sağlıklı gelişimleri için şart haline gelen tetanoz aşısının bu dönemlerdeki ücretleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Yetişkinlerde ücretler ise 20 TL ve 50 TL arasında değişim göstermektedir. Fiyatlar herhangi bir devlet hastanesine farklı rakamlardan oluşmamaktadır. Ancak özel hastanelerde aşı fiyatları daha yüksektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir