SGK Muayene Kontrol Süresi Kaç Gün?

Sağlık Uygulama Tebliği gereği SGK muayene kontrol süresi dahilinde ikinci geliş için ücret talep edilmez. Bu süre SGK tarafından tebliğ edilmiş ve belirlenmiştir. Fakat bu konuda ciddi yanlış algılamalar mevcuttur. Bu yazımız SGK muayene kontrol süresinin yanı sıra kontrol muayenesinin neleri kapsadığını da sizlere aktaracaktır.


SGK MUAYENE KONTROL SÜRESİ

SGK tarafından belirlenen muayene kontrol süresi 10 Gün’dür. İlk muayene kaydı yapılan günü de sayarak 10 gün hesaplamanız gerekir. Eğer muayene ücreti ödeyim 10 günü geçmeden tekrar muayene veya kontrol için aynı hastaneye müracaat ederseniz sizden yeniden ücret talep edilmez. Fakat 10 günü geçen günden sonra yeni kayıt yapılması gerekir ve yeniden ücret talep edilir.

Eğer bir hastanede ameliyat olduysanız ameliyat kontrolü için gidiyorsanız ameliyatlarda kontrol süresi ise 30 gündür. 30 Gün’den daha uzun süre sonrasında ameliyat kontrolüne gidiliyorsa yeni kayıt açılması için yeniden ücret talep edilmektedir.

KONTROL MUAYENESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER
Doktorlar, kontrol muayenesini SGK’nın kontrol muayenesi için belirlemiş olduğu günler içerisinde düzenlemek zorunda değildir. Örneğin SGK, muayene kontrol süresini 10 gün olarak tutmasına rağmen doktor eğer kontrolü 14 gün sonra yapmak istiyorsa sizi 14 gün sonra kontrol için hastaneye çağırır. Fakat 10 Gün aşıldığı için yeniden muayene kaydı yapmanız ve ücret ödemeniz gerekir. Bu durum doktorları veya hastaneyi bağlayan bir durum olmayıp, SGK yönetmeliğine göre bildirilmiştir.

Genellikle hastanelerde bu durum karışıklıklara yol açmaktadır. Doktor, hastayı daha uzun süre sonra kontrol etmek istediği zaman kontrol muayenesine gelen hastalar yeniden ücret ödemek istememektedir. Fakat yasal olarak kontrol muayene süresi dolduğu için kontrol muayenesinin yapılabilmesi için yeniden kayıt açılmak zorundadır. Kayıt açılmadığı taktirde doktor sistemde hasta üzerine yeni bilgi girişi yapamayacağı için kontrol muayenesi yapılmamış olarak görünür. Olası yaşanan problemlerde yasal olarak haklarınızın korunması ve hakkınızın aranması için yeni kayıt yaptırmaktan çekinmeyin. Aksi taktirde kayıtsız yapılan işlemlerde hukuki açıdan hakkınızı arayamayacağınızı unutmayınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir