Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporu bireylerin resmi kurumlara başvurmaları halinde, kurumlar tarafından istenen bir takım testlerin bütününe verilen isimdir. Bu durumda sağlık raporu ücretli mi? Ücretliyse sağlık raporu ücreti ne kadar? Gibi sorular sık şekilde sorulmaktadır. Kişiler sağlık raporlarına evlilik için yapılan müracaatlarda, iş başvurularında ya da üniversite kayıtlarında ihtiyaç duymaktadır. Bu gibi kurumlar sağlık raporları sayesinde bireylerin sağlık durumlarında herhangi bir sorun olmadığını resmileştirmiş olmaktadır.


Sağlık Raporu Nereden Alınır?
Sağlık raporu ülkemizde pek çok farklı sağlık kuruluşu tarafından verilmektedir. Bu alanda özellikle raporun hangi amaçla istendiğinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Ehliyet için istenen sağlık raporları aile hekimlerinden kolay bir şekilde temin edilebilmektedir. Ancak kapsamlı sağlık raporu almak için hastanelere gitmek gerekmektedir. Bu alanda hastanelerin; özel, devlet ya da askeri nitelik taşımaları rapor üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Kişilerin sağlık raporu alabilmeleri için bireysel başvurularda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca her işlem için istenen sağlık raporu, içerisinde bulunan testler bakımından birbirinden farklılıklar göstermektedir. Bu neden yüzünden ilgili hekimlere ya da danışmanlara, raporun hangi amaçla alınacağının açık olarak bildirilmesi gerekmektedir. Bireyler, bildirimlerinin ardından bir takım form doldurma işlemlerinin yanı sıra gerçekleştirilen muayenelerden sonra sağlık raporlarını kısa süre içinde alabilmektedir.

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporu ücretleri için net bir rakam belirtmek çok doğru değildir. Çünkü raporların bir kısmından herhangi ücret talebi yapılmamaktadır. Özellikle aile hekimlerinden temin edilen sağlık raporlarının ücretsiz olduğu bilinmektedir. Fakat bunun haricinde özel ya da devlet hastanelerinden alınan raporlar için ödemeler yapılabilmektedir. Devlet hastanelerinde 50 TL gibi rakamlardan başlayan rapor ücretleri özel hastanelerde üç haneli sayılara ulaşabilmektedir. Bu nedenden dolayı ücretler kuruma ve rapor türüne göre belirlenmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir