Sağlık Ocağı Muayene Ücreti Alıyor mu?

Eskiye nazaran günümüzde sağlık hizmetlerinden faydalanmak daha kolay olmaktadır. Sağlık Ocağı sağlık hizmeti alınan noktalardan biridir. Peki sağlık ocağı ücretli mi? Eğer ücretliyse sağlık ocağı muayene ücreti ne kadar? Kişilere özel aile hekimleri, sağlık ocağında veya yeni adıyla aile hekim merkezlerinde çalışmaktadır. Kişiler bu hekimlere başvurarak şikâyetlerini dile getirerek tedaviye başlayabilmektedir. Aile hekimlerinin görevi hastayı muayene ettikten sonra tedaviye başlamak veya hastayı alanında bir doktora yönlendirmek olmaktadır. Sağlık ocaklarında hastalar da hızlı bir şekilde tedavi görebilmektedir. Aynı zamanda hastaların ilaçlarını yenilemelerinde rapor yazmalarında da başvurdukları nokta kimi zaman aile hekimlikleri olmaktadır.


Sağlık Ocağı Hizmetleri

Yeni adıyla Aile Hekim Merkezleri’nin görevleri de değişiklik göstermiştir. Var olan sistemin eskiyen yapısının yerine modern bir model getirmek amacıyla sağlık ocakları Aile Hekim Merkezlerine çevrilmiştir. Bunun nedenleri arasında da doktorların iş yükünü hafifletmek, daha kaliteli hizmet, kolay bir şekilde ulaşımın olması amaçlanmaktadır.
Aile Hekim Merkezleri’nde hastalar bağlı oldukları hekimlere danışabilmektedir. Böylece hastanın sağlık çizelgesi doktor tarafından daha iyi takip edilebilmektedir. Hastalar, Aile Hekim Merkezleri’nde şu hizmetleri alabilmektedir:

-Muayene
-Anne Sütü bilgilendirmesi
-Hastaların Sevk yapılması
-Tek Hekim sağlık raporunun alınması
-Enjeksiyon ve pansuman tedavisi
-Bazı laboratuvar işlemlerinin yapılması
-Acil Sağlık hizmetleri
-Gebelik, lohusa ve çocuk takipleri
-Aşılama hizmetlerinin yapılması
-Aile planlaması
-Dikiş gibi küçük cerrahî işlemler
-Organ bağışı bilgisi

Sağlık Ocağı Hizmetleri Ücretli mi?

Sağlık ocağı hizmetleri ücretli mi sorusu sık sık sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı hayır olmaktadır. Hastalara yapılan muayene, aşılama, enjeksiyon, pansuman gibi hizmetler ücretsiz olarak verilmektedir. Bu hizmetlerde hastalarda herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına da bakılmamaktadır. Bunun dışında hekimler tarafından yazılan ilaçlar kişilerin sosyal güvencesi tarafından ödenmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir