Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Safra kesesi ön alt yüzünde armut şeklinde bir kesedir. Söz konusu bu kese safrayı içinde biriktirir. Karaciğerden gelen safra, safra kesesinin içinde bekler. Burada akışkan olan durumu koyulaştırılarak daha koyu bir kıvama getirilir ve orada bekler. Ne zaman ki yemekleri yediğimizde özellikle yağlı yemekleri yediğimizde safra kesesi kasılır ve içinde yer alan koyulaştırılmış olan safrayı 12 parmak bağırsağına akıtılır. Vitaminlerin emiliminde önemli bir faktör oynamaktadır. Bu vitaminler A, D, E ve K vitaminleri olmaktadır. Safra olmadan bu vitaminlerin emilimi gerçekleşmemektedir. Özellikle K vitamini eksikliği de hayatla bağdaşan bir durum olmamaktadır.


Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?
Safra kesesi ameliyatının yapılmasına genelde burada oluşan taşların oluşması sonrasında karar verilmektedir. Safra kesesi taşının olduğu bazı durumlarda özellikle ortaya çıkmaktadır. Hastanın hazımsızlık, şişkinlik, gaz, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerin yanında kuruyemiş, baklagiller ve çiğ sebze gibi yemeklerin kişiyi rahatsız etmesi, yemek yedikten bir süre sonra karnın sağ üst tarafında başlayıp sırta etki eden ağrılar Safra taşının olduğunu göstermektedir. Bu durumların daha sağlıklı teşhisi için hastalar aç karnına ultrasonografi çektirmektedir. Böylece kişide Safra taşı olup olmadığı da ortaya çıkmakta ve ameliyata karar verilmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Günümüzde safra kesesinde rahatsızlık belirlediğinde bazı durumlarda ameliyat uygulanmaktadır. Özellikle safra kesesinde taş bulunuyorsa hastanın kesinlikle ameliyat edilmesine karar verilmektedir. Safra taşının ana safra yoluna düşmesi safranın bağırsağa akmasına sebep olacak ve hastanın sarılık olmasına neden olacaktır.
Safra kesesi ameliyatında günümüz teknolojileri kullanılarak hızlı bir şekilde ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatta Laparoskopik koleksistektomi denilen kapalı yöntem ameliyat uygulanmaktadır. Göbek bölgesinden 5 mm büyüklüğünde kesi yapılır, bundan sonra karın karbondioksit gazı ile şişirilir. 5 milimetrelik kamerayla safra kesesinin olduğu bölüme bakılır. Safra kesesi ince donanımla tutulduktan sonra safra kesesi kanalı ve arteri kesilir.

SAFRA KESESİ AMELİYATI FİYATLARI

Safra kesesi ameliyatının ücretini SGK’lı hastalar için devlet ödemektedir. Bu ameliyat devlet hastanesinde olduğu gibi özel hastanelerde de gerçekleştirilmektedir. Buna göre de fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. SGK’lı hastalar için devletin ödediği miktarda 720 TL olurken sosyal güvenceye sahip olmayan hastalar bu ameliyat için 1500 TL ve üzerinde ücret ödemektedirler. Hastaneler arası farklılıklar olabileceği için bu rakam değişiklik gösterebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir