Ortopedi Bölümü Muayene Ücretleri

Ortopedi, hastanelerde genel tabir ile kas ve iskelet sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların giderildiği bölüm olarak bilinmektedir. Bölümün tam ismi Ortopedi ve Travmatoloji şeklindedir. Hastalar bu alanda kafa bölümlerinde yer alan kemiklerin haricindeki diğer kemik rahatsızlıkları için başvurabilmektedir. Özellikle kırık ve çıkıklar ortopedi bölümünde tedavisi yapılan hastalıkların başında bulunmaktadır.


Ortopedi Bölümünde Tedavisi Yapılan Hastalıklar
Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde doğuştan gelen rahatsızlıkların tedavisi de sonradan oluşan rahatsızlıkların tedavisi de yapılmaktadır. Özellikle doğum kaynaklı kalça çıkıklarının tedavisi bu alanda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Ortopedi ve Travmatoloji aynı zamanda eklemlerdeki kireçlenmeleri ya da siyatik gibi hastalıkları da tedavi etmektedir. Hastalar romatizma ağrıları, menüsküs, eklem ağrıları, kıkırdak yaralanmaları gibi rahatsızlıkların tedavisi için de ortopedi bölümüne başvurmalıdır. Gerçekleştirilen tedavilerde hastaların fiziksel muayenelerine göre yol haritası belirlenmektedir. Ancak genellikle öncelikle ilaç ve krem tedavileri uygulanmaktadır. Durumun ciddi olduğu hallerde ise ameliyatlar ya da fizik tedavilerine başvurulduğu bilinmektedir.

Ortopedi Muayene Ücretleri

Günümüzde ortopedi muayene ücretleri özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde farklı rakamlardan oluşmaktadır. SGK anlaşmalı bir özel hastanede ödenecek en yüksek ücret 51 TL olmaktadır. Ortalama bir özel hastanede ortopedi bölümü için alınan özel muayene ücreti ise ortalama 50-100 TL olmaktadır. Ancak özel hastaneye gidilen şehrin büyüklüğü ya da hastanenin gelişmişliği fiyatların artması ya da azalması sonucuna götürebilmektedir. Devlet hastanelerinde ise sağlık sigortası olan kişiler elden herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Bu hastanelerde ücret sistemi maaş kesintileri şeklinde kendini göstermektedir. Sigorta türüne göre bazı hastaların, ücretsiz şekilde muayene oldukları da bilinmektedir. Bu alanda yapılan muayeneler ücretsiz olsa da tedavi için uygulanan tetkiklerden ücret talepleri istenebilmektedir. Ortopedi bölümünde tedaviler için genellikle MR cihazları ya da röntgen makinelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Diğer bölüm muayene ücretleri için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

BÖLÜMSGK ANLAŞMALIÖZEL MUAYENE
Beyin Cerrahi0-58 TL50-100 TL
Dahiliye0-60 TL30-100 TL
Dermatoloji0-54 TL50-100 TL
Fizik Tedavi0-54 TL50-100 TL
Genel Cerrahi0-60 TL50-100 TL
Göz0-49 TL50-100 TL
Kadın Hastalıkları 0-66 TL50-200 TL
Kardiyoloji0-73 TL50-200 TL
Kulak Burun Boğaz0-51 TL50-100 TL
Nöroloji0-62 TL50-100 TL
Ortopedi0-51 TL50-100 TL
Plastik Cerrahi0-56 TL50-200 TL
Üroloji0-56 TL50-150 TL

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir