MR Çekimi Fiyatları

MR çekimi fiyatı ne kadar? Doktor tarafından istenen emar çekimi, bir çok tetkik ile kıyaslandığı zaman maliyeti en yüksek testlerden biri diyebiliriz. Bunun en büyük sebebi ise emar cihazının yüksek maliyetler ile temin edilebiliyor olması. Yüksek maliyeti sebebiyle bazı hastaneler MR cihazı bulundurmayıp radyoloji merkezlerine yönlendirme yapabilmektedir. Bu konuda Emar çekim fiyatları, nasıl çekilir ve emar sonucu ne zaman çıkar gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.


MR NEDİR?

Manyetik Rezonans anlamına gelen görüntüleme sistemidir. Canlı dokuyu yansıtma yöntemiyle görüntülemeye yarayan MR sistemi, insanların iç yapısını detaylı şekilde görüntüler ve teşhisin konulmasında yardımcı olur. MR çekiminde iki farklı uygulama söz konusudur. Bunların biri kapalı emar diğeri ise açık emar olarak bilinir.

AÇIK MR NEDİR?
Açık Emar, kapalı alan korkusu olan insanlar için tasarlanmış, açık ortamda çekim yapabilen MR cihazıdır. Eğer hastanın kapalı alan korkusu varsa açık emar çekimi önerilmektedir.

KAPALI MR NEDİR?
Kapalı Emar ise vücudun tamamının kapalı alanda bırakılarak gerçekleştirilen MR çekimdir. MR randevusu alırken hastaya mutlaka kapalı alan korkusu olup olmadığı sorulmaktadır. Kapalı alan korkusu olan kişiler kapalı MR çekiminde problem yaşayabilir. Bu sebeple kapalı alan korkusu bulunan hastalar alternatif varsa açık emar tercih edilmelidir.

MR ÇEKİM FİYATLARI (EMAR ÇEKİMİ)

MR Çekim fiyatlarından bahsedecek olursak bulunduğunuz şehir, çekim yapılacak hastane ya da radyoloji merkezine göre çok farklı fiyatlarla karşılaşmanız mümkün. Öncelikle belirtmek gerekir ki devlete bağlı sağlık kuruluşlarında ücret ödemeden MR çektirmek mümkün. Fakat yakın tarihe randevu alamayabilirsiniz. Özel hastanede MR çekim ücreti ise 100-400 TL arasında değişkenlik göstermektedir. SGK ile anlaşması bulunan hastaneler SGK tarafından belirlenen MR çekim katkı payı tutarının en fazla iki katını isteyebileceği için sizden belli bir limite kadar ödeme isteyebilir. Bu da miktarın üst seviyelerde olmayacağı anlamına gelir. Bu sebeple yüksek ücretler ödemek istemiyorsanız önceliğinizi SGK ile anlaşmalı olan hastanelerden yana kullanabilirseniz. Tabi sosyal güvenceniz varsa geçerli olacak bir durumdur.

Eğer sosyal güvenceniz yoksa veya SGK ile anlaşması bulunmayan bir hastanede MR çekimi yaptırmak istediğinizde ise ödeyeceğiniz ücret en yüksek miktarlarda olması muhtemeldir. Tabi hastane yönetimi fiyatlandırma politikası farklı olabileceği için yine de öncesinde fiyat bilgisi sorulması tavsiye edilir.

Açık MR ile Kapalı MR Arasında Fiyat Farkı Var mı?
İki çekim arasında fiyat farklılıkları görülebilir. Fakat bir çok sağlık kuruluşu açık emar veya kapalı emar çekimi için fiyat farkı yansıtmamaktadır.

MR NEDEN ÇEKİLİR?
Doktor neden emar çekimi ister? Doktor tarafından MR çekimi istendiği zaman neden istediğini sorgulayabilirsiniz. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi insan vücudunun iç yapısını inceleyebilmek için istenir. Olası problemlerin ve tedavi planlamasının yapılması için kilit rol oynar. MR bir çok bölge için istenebilir. Beyin, çene, omuz, omurga, kol, bacak öne çıkan bölgeler olarak sayabiliriz.

MR NEREDE ÇEKİLİR?
MR, özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, radyoloji merkezlerinde veya görüntüleme merkezlerinde çekilmektedir. Tedavi planlamasının hızlı şekilde yapılabilmesi için tercihinizi en hızlı şekilde size verebilecek sağlık kuruluşunda emar çekimini yaptırmanız tavsiye edilir.

MR SONUCU NE ZAMAN VERİLİR?

MR çekimi fiyatı kadar sonucunun ne zaman verileceği de merak edilen konulardan biridir. Emar sonucu çekim yapıldıktan 10 dakika sonra hastaya iletilir. Radyoloji tarafından size iletilecek MR sonucunu mutlaka saklayınız.

2 Comments

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir