Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Günümüzde oldukça yaygın olan ve zayıflamak için tercih edilen mide küçültme için mide küçültme ameliyatı fiyatı fazlaca merak edilmektedir. Bu konumuz mide küçültme ameliyatı olmak isteyenlerin ön bilgi edinebileceği ve fiyatlar hakkında ortalama fikir alabileceği yazıdır.


Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?
Diyet ve egzersiz yapmasına rağmen bir türlü kilo veremeyen kişiler son günlerde tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) yaptırmaktadır. Mide küçültme ameliyatında mide hacmi küçültülerek, hastanın az gıda tüketerek tokluk hissetmesi sağlanır.  Bu operasyonda midenin belli bir bölümü ameliyatla çıkartılıp geriye tüp şeklinde bir mide bırakılır. Bu midenin büyüklüğü bir muz büyüklüğündedir. Midenin çıkarılan kısmından salgılanan ghrelin hormonun etkisi kişide doyma hissini ortaya çıkarır. Mide küçültme ameliyatında laparoskopik yöntemler kullanılır. Küçük kesilerle karın boşluğuna girilerek ameliyat yapılır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır
Mide küçültme ameliyatı diyet, egzersiz gibi yöntemlerle kilo veremeyen kişilere uygulanır. Mide küçültme ameliyatı 18 yaşından büyük 80 yaşından küçük anesteziyi kaldırabilecek herkese uygulanır. Vücut kitle indeksi 40 üzeri olan kişilere mide küçültme ameliyatı yapılır. Diyabet yüksek tansiyon gibi rahatsızlığı olanlara uygulanmaz. Hastada tedavi edilmemiş psikiyatrik bozukluk bulunmamalıdır. Alkol bağımlılarına da mide küçültme ameliyatı uygulanmaz. Mide küçültme ameliyatı kozmetik amaçlı kilo kaybetmek isteyenlere, yemek yemeyi kontrol edemeyenlere, alkol ve madde bağımlılarına, anestezi almayı engelleyecek kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlara önerilmez. Mide küçültme ameliyatlarında kilo verme başarısı % 60 civarıdır. Bu ameliyatın uzun vadede hiçbir zararı bulunmaz.  Hasta diyete dikkat etmezse kilo vermede zorluk yaşayabilir. Düzenli ve dengeli beslenmezse ameliyat sonrası hasta kilo da alabilir.

Ameliyat Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mide çıktısının 7 santimlik hattının korunması gerekir. Bunun için 39 french çapta tüpler kullanılmalıdır. Bu tüple yapılmayan ameliyatlarda midede darlıklar oluşur ve mide tamamen kapanabilir. Bu kapanma ile birlikte stür hattında kaçaklar oluşur. Bu da mortalite denilen sorunun oluşmasına neden olur. Ameliyat sonrası ameliyatı kontrol etmek için mide içine mavi boya verilerek test edilir. Kaçak varsa tespit edilip kaçak olan yer kapatılır. Hastalar ameliyat sonrası hemen taburcu edilmemelidir. Erken taburcu edildiğinde gelişebilecek bir komplikasyon tespiti zorlaşır. Bu durumda hastaya müdahale etmek zorlaşır. Ameliyat sonrası hasta en az 24 saat mutlaka gözetim altında tutulmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Özel hastanelerde mide küçültme ameliyatları sıkça yapılmakta olup, fiyatlar hastaneden hastaneye farklılık gösterebilmektedir. Ameliyat fiyatları için internet üzerinden fiyat görüntülemek sizi yanıltabilir. Bu sebeple tavsiyemiz ameliyat için fiyat bilgisini hastaneye danışarak edinmenizdir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir