Laparoskopik Ameliyat Fiyatları

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesinin özellikle sağlık alanında etkili bir yardımı olmuştur. Laparoskopik ameliyat bu hususta öne çıkmaktadır. Günümüzde birçok ameliyat bilgisayar üzerinden yürütülen işlemlerle kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Mikroskobik cerrahinin de yavaş yavaş sağlık alanına girmesi hastaların ağrısız, sızısız ameliyatlarını olmasını sağlamaktadır. Bu ameliyatlardan sonra da hastalar hızlı bir biçimde taburcu olabilmektedir. Merak edilen konulardan biri ise laparoskopik ameliyat fiyatları ne kadar maliyet oluşturduğu.


Son yıllarda kalp ve damar cerrahisi, beyin ve sinir cerrahisi, göğüs cerrahisi gibi alanlarda teknolojinin hem hekimlere hem de hastalara büyük yardımı dokunmaktadır. Teknolojinin yardımcı olduğu alanlardan bir tanesi de Laparoskopik ameliyatları olmaktadır.

Laparoskopik Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Bazı ameliyatları olmak için kişiler devlet hastanelerini veya özel hastaneleri tercih edebilmektedir. Bu hastaneler kişilere farklı fiyatlar sunabilmektedir. Bunun yanında kişinin yaşadığı şehir de fiyat konusunda farklılık gösterebilmektedir. Yerine göre özel hastanelerde bu işlem 1500 TL ila 2000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Laparoskopik Ameliyat Nedir?

Laparoskopi kelimesinin Türkçe karşılığı karnın içinin görüntülenmesi olarak adlandırılabilir. Laparoskopi işlemiyle de hekimler karnın içini dışarıdan görebilmektedir. Bu işlemde karnın en ince tabakası olan alt bölge tarafına bir kesik açılmaktadır. Bu kesik içine hekimler teleskopu karnın içine yerleştirmektedir. Teleskop karnın içini net bir şekilde görüntülemeye yaramaktadır. Bu işlemle karnın içinin görüntüsü cerrahın ameliyatı yapabilmesi için ekrana yansıtılır. Hekim de bu ekrandan işlemi izleyerek ameliyatı gerçekleştirmektedir.

Laparoskopik Ameliyat Nasıl Yapılır?

Laparoskopi ameliyatı yapılacak kişiye en başta anestezi uygulanmaktadır. Daha sonra hastanın karnına trokar adlı bir nesne sokulmaktadır. Bu nesnenin içerisinden teleskop geçirilmektedir. Geçirilen teleskop ile karnın içi görüntülenmekte ve açılan delikten ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemle mide ameliyatı, apandisit ameliyatı gibi operasyonlar yapılabilmektedir. Yapılan ameliyata göre de farklı işlem ve teknikler uygulanmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir