Konuşma Terapisi Uzmanı Ümmühan Erkoç

Konuşma Terapisti Ümmühan Erkoç eğitimine İstanbul Üniversitesi’nde başlamıştır. Lisans eğitimi devam etmekteyken eğitiminin 3. Yılı içerisinde University of Illinois Medical Center at Chicago’ya kabul edilerek zorunlu olan yaz stajını Chicago şehrinde tamamlamıştır. Yaz stajı devam ederken dünyanın en ünlü rehabilitasyon merkezleri arasında olan Rehabilitation Institute of Chicago’ya Prof. Dr. Deborah Geabler denetiminde 1 ay sürecek olan eğitim ve gözlem için burslu bir şekilde kabul edilmiştir. Türkiye’de devam eden lisans eğitimi tamamlandıktan hemen sonra Özel Bursa Engelliler ve Rehabilitasyon Çocuk Merkezi’nde 5 ay süreyle fizyoterapist olarak görev almıştır.


Sonrasında Konuşma terapisti olabilmek için eğitim almak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachausetts eyaleti, Boston şehrine yerleşmiştir.  Burada yüksek lisans eğitimi almaya başlamıştır. Sonrasında yüksek lisans derecesini tamamlayarak Dil ve Konuşma Patoloğu/ Konuşma Terapisti olarak mezun olmuştur.

Ümmühan Erkoç Eğitim Geçmişi Hakkında Detaylı Bilgiler
Yüksek lisans eğitimi esnasında uluslararası dergilerde editör asistanlığı yapmış aynı zamanda Prof. Dr. RalfSchlosser’ın da araştırma asistanlığını yürütmüştür. Tüm bu deneyimleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra 2009 -2010 yılları arasında Manhattan’da bulunan Bilinguals Inc. Çocuk Merkezinde  Konuşma Terapisti olarak görev almıştır. Bu tecrübeleriyle Amerika’da 1 yıl yasal bir şekilde çalışarak deneyim kazanmıştır.

Ümmühan Erkoç Konuşma terapisti olarak, 0-5 yaş grubu çocuklar için ev ve anaokulları olmak üzere, 5-16 yaş grubu öğrenciler için okullara konuşma ve dil- çiğneme ve yutma ayrıca beslenme değerlendirmesi ve terapisi vermek amacıyla New York’ta birçok bölgede hizmette bulunmuştur. Klinik asistanlık sürecini New York’ta tamamlamıştır. 2010 yılı Eylül ayı içerisinde New York eyaletinde çalışmak için gerekli lisansı almaya hak kazanarak başarısını bir kez daha kanıtlamıştır.
Konuşma Terapisti Ümmühan Erkoç’un Türkiye’ye Gelişi
Konuşma terapisti olan Ümmühan Erkoç 2010 yılında aralık ayı içerisinde  Türkiye’ye dönüş yapmıştır. 8 Nisan 2011’de yurt dışında görmüş olduğu eğitimlerin Türkiye’ye eşdeğer yüksek lisans eğitimi olduğuna dair YÖK’ten Diploma Denklik belgesini edinmiştir. 2011 yılında İRE Dil& Konuşma Merkezini kurarak edindiği engin bilgileri ve donanımı ile bu merkezde yönetici & Dil ve Konuşma Patoloğu/ Konuşma Terapisti olarak görev almaktadır.

Ümmühan Erkoç, otistik çocukların eğitimi ve aileleri için yapılan yaz kampında da görev yapmıştır. Eğitim aldığı merkezler arasında,Northeastern University Speech Language and Hearing Clinic (Boston, MA) ve Salter Health Care bünyesindeki sağlık kuruluşları, Daniel Butler School- LABBB Collaborative (Cambridge, MA) & Blackstone Elementary School (Boston, MA) bulunmaktadır. Otizmli bireyler Mc CARTON School (New York), Imagine Academy- DIR- Floortime School (New York)okulu eğitim almak amacıyla bulunduğu merkezlerin birkaçıdır.. Bunula birlikte yüksek başarılarıyla birlikte kendisi American Speech Language and Hearing Association(ASHA) üyesidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir