Kadın Doğum Muayene Ücretleri

Kadın hastalıkları (Jinekoloji) ve kadın doğum muayene ücretleri ne kadar? Özellikle doğum sürecine giren kadınların doktor tarafından gebelik sürecinin takip edilmesi kritik önem taşır. Bu süreç aynı zamanda doğum yapacak kişi için bir maliyet oluşturmaktadır. Çünkü gebelik sürecinde çok kez hastaneye veya doktorun özel muayenehanesine gitmeniz gerekebilir. Her muayene ise yeni bir ödeme anlamı taşır. Peki kadın doğum muayene ücreti ne kadar? Muayene ücreti istenen testleri kapsıyor mu?


JİNEKOLOJİ MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Jinekoloji muayenesi nasıl yapılır? Kadın hastalıkları için muayene olmak isteyenler genellikle muayenenin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek istemektedirler. Öncelikli olarak hasta şikayeti öğrenilir ve ardından muayene edilmek üzere hastanın muayene masasına uzanması istenir. Bu sırada hasta için ayrılan alanda hastanın rahatsız olmaması için hastaya önlük giydirilebilir. Ardından hasta litotomi pozisyonuna getirilir. Bu pozisyon tıpta kadın hastalıkları için sık şekilde kullanılır ve muayenenin daha kolay şekilde gerçekleşmesini sağlar. Ardından doktor tarafından genital bölge iç ve dış olmak üzere muayene edilir.

KADIN DOĞUM MUAYENE ÜCRETLERİ

Kadın doğum muayene ücretleri veya kadın hastalıkları bölümü muayene ücreti birden fazla şekilde değerlendirilmektedir. SGK ile anlaşmalı özel hastaneler, SGK ile anlaşması olmayan özel hastaneler veya özel muayenehaneler. Her tercih farklı fiyatlar ile muayene olmanıza sebep olacaktır.

SGK ile Anlaşmalı Özel Hastane Muayene Ücreti
Eğer muayene olmak istediğiniz özel hastanenin SGK ile anlaşması varsa hastane sizden belli limitlere kadar ödeme alabilir. SGK tarafından belirlenen katkı payının en fazla iki katını alabilen SGK anlaşmalı hastaneler bu durumda kadın doğum muayene ücreti için en fazla 66 TL alabilir. Eğer muayene edecek doktor uzman değilde profesör ise bu rakam 80 TL olmaktadır. Ortalama baz alındığında ise 50 TL ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bölümüne muayene olabilirsiniz.

SGK İle Anlaşması Olmayan Özel Hastanelerde Muayene Ücreti
Eğer muayene yapılacak hastanenin SGK ile anlaşması bulunmuyorsa ödenecek miktar hastan yönetimi tarafından belirlenen tutarlar karşılığında olacaktır. Bu rakam daha düşük veya daha yüksek olabilir fakat genellikle SGK ile anlaşmalı hastanelerdeki tutardan daha fazlası talep edilir. Bu ücret ortalama olarak 80-150 TL civarındadır.

Sigortası Olmayan Kişinin Sigortasız Muayene Ücreti
Eğer sosyal güvenceniz yoksa gideceğiniz özel hastanede özel hasta statüsünde hizmet alabilirsiniz. O hastanenin SGK ile anlaşması olsa dahi sizin sigortanız olmadığı için sigortasız muayene kaydı açılır. Özel hasta kayıt muayene ücretleri ise 80-150 TL arasında değişmektedir. Daha yüksek rakamlarla karşılaşmanız da mümkündür.

Özel Kadın Doğum Muayenehane Ücretleri
Eğer özel hastaneler yerine özel muayenehanelerde muayene olmak istiyorsanız maliyet daha fazla olacaktır. Bu ücretler 200 TL ile başlayıp yukarıya doğru gitmektedir.

KONTROL MUAYENESİ ÜCRETE DAHİL MİDİR?

Gebelik sürecinde kafa karıştıran konulardan biri de kontrol muayenesidir. Doktor tarafından hastanın takibinin yapılması önemlidir. Bu aşamada sık aralıklarla kontrol muayenesinin yapılması gerekir. Fakat kontrol muayenesi için bir daha ücret ödenip ödenmeyeceği kafalarda soru işareti yaratır. SGK ile anlaşmalı hastanelerde SGK’nın belirlemiş olduğu kontrol muayenesi süresi 10 gündür. Eğer 10 gün içerisinde tekrar muayene olmak isterseniz ücret ödemeden muayene olabilirsiniz. Fakat doktor kontrol muayenesi için 10 günden daha uzun bir süre belirtmişse 10 günü geçtiği için yeniden muayene ücretinin ödenmesi gerekir. Eğer hasta özel kayıt yani sigortasız statüsünde muayene olduysa kontrol süresi SGK’yı bağlamaz. Hastan yönetimi tarafından süre belirlenir. Bir çok hastanede özel hastaların kontrol muayene süresi 15 gün olarak işlem görür. Eğer özel hasta olarak muayene oluyorsanız kayıt sırasında mutlaka hasta kayıt personeline bu konu hakkında bilgi almak istediğinizi söyleyiniz.

TESTLER MUAYENE ÜCRETİNE DAHİL Mİ?
Merak edilen bir diğer konu ise tahlil ve tetkikler için ek ücret istenir mi? Muayene ücreti testleri de kapsar mı? Eğer özel kayıt ile muayene olduysanız genellikle kapsam içerisinde yer almaz. Testler için ek ücret ödemeniz gerekebilir. Bu durum hastane yönetimi tarafından belirlenir. Her hastanede farklı uygulama yapılabilir.

SGK ile anlaşmalı hastanelerde ise durum biraz daha karışık. Eğer tahlil için ücret talep ediliyorsa sadece belli bir limite kadar talep edilebilir. Muayene ücretinde olduğu gibi SGK tarafından belirlenen tutarın en fazla %200’ü kadar ödeme alınabilir. Genellikle SGK anlaşmalı hastanelerde tahliller için talep edilen ücretler düşüktür. Eğer hastane dışında bir laboratuvara gönderilmesi gereken test var ise maliyet açısından sadece bu testlerin ücreti yüksek çıkabilir.

2 Comments

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir