İkili Tarama Testi Fiyatları

Anne adayları gebelik süreçleri boyunca bebeklerinin sağlığı için farklı testlerden geçirilmektedir. İkili tarama testi de anne adayları için uygulanan testlerden biridir. Yapılan işlemler sonrasında fetüste olabilecek pek çok rahatsızlığın önceden tespiti mümkün olmaktadır. Peki ikili tarama testi fiyatı ne kadar?


İkili Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?
İkili tarama testi için uzmanlar genellikle 11 ya da 14.hafta arasında randevu vermektedir. Gebeliğin seyri ya da gerekli olduğu durumlarda test, farklı haftalarda da yinelenebilmektedir. Yapılan testler neticesinde bebeğin kromozom sayıları ya da genetik özelliklerinin bir kısmı görülmektedir. Böylece özellikle Down Sendromu gibi rahatsızlıklar bebek doğmadan çok önce bilinmektedir.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?
Anne adaylarına ikili tarama testi yapmak aslında bebeklerin ense kalınlıklarını ölçmek anlamına gelmektedir. Her bebekte olması gereken bir ense kalınlığı bulunmaktadır. Kalınlığın olması gerekenden fazla olması ise ortada bir anormalliğin bulunması anlamına gelmektedir. testin ilk aşamasında görülen ense kalınlığının ölçülmesi özel ultrason cihazları ile gerçekleştirilmektedir. Testin ikinci aşamasında ise annenin kan değerleri kontrol edilmektedir. Annenin kanında yer alan hormonlar ile bebeğin içinde bulunduğu hafta arasında yapılan kıyaslamalar sonrasında belirgin sonuçlara ulaşılmaktadır. Her anne adayının ikili tarama testi yaptırması zorunlu değildir. Ancak hekimler testin yapılmasını doğum hakkında bilgi edinmek ve olası sıkıntılara karşı hazırlıklı olmak açısından önermektedir.

İkili Tarama Testi Fiyatları

İkili tarama testi fiyatları özel hastanelerde muayene ücretleri ile birlikte 300 TL’ye yakın bir rakamdan oluşmaktadır. Sadece test yapılması ise fiyatların daha aşağı çekilmesini sağlamaktadır. Ortalama olarak yarım saat süren testler devlet hastanelerinde yarı fiyatı gibi rakamlardan da yaptırılabilmektedir. Test için devlet hastanelerinin tercih edilmesi randevuların önceden alınmasını gerekli kılmaktadır.

One Comment
  1. Avatar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir