İdrar Tahlili Fiyatları

Sağlık kuruluşlarında muayene sonrası teşhis konulmasına yardımcı testlerden biri olan idrar tahlili en temel testlerden biridir. Peki idrar tahlili fiyatı ne kadar? Özel hastanelerde muayene sonrası doktorlar idrar tetkiki yapılmasını uygun görebilirler. Bu durumda sizden ücret talep edilmesi halinde bu ücretin ne kadar olacağını merak edebilirsiniz.


İdrar Tahlili Nedir?
Herhangi bir sağlık sorununun ya da şüphe duyulan rahatsızlığın idrar örneği ile bakılmasıdır. İdrar tahlili üzerinde yapılan çalışma ile bir çok rahatsızlığı görebilmek mümkündür. Temel ve başlıca testlerden biri olup, acil şikayetlerde mutlak suretle bakılmaktadır.

İdrar Tahlili Neden İstenir?
Genellikle sağlık şikayetlerinde olası bir idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek rahatsızlığının olup olmadığının tespit edilmesi için istenmektedir. Kanda görülen zararlı maddelerin böbrek tarafından süzülmesi ve idrar yolu ile dışarı atılması sebebiyle idrar örneği üzerinden değerlendirilmesi uzmanlar tarafından tercih edilir.

İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?
Laboratuvar tarafından size verilen boş kaba idrarınızı yapmanız istenir. Kabın yarısı dolacak kadar idrar yapmanız yeterlidir. Ardından kapağını kapatarak laboratuvara verebilirsiniz.

İdrar Tahlili Ne Kadar Sürede Çıkar?
İdrar örneğini laboratuvara iletmeniz halinde çalışmaya başladıktan sonra 5 dakika içerisinde sonuç alınabilen bir tahlildir. Eğer yoğunluk varsa laboratuvardaki idrar tahlili sonucu geç çıkabilir. Genellikle devlet hastanelerinde yoğunluğa bağlı olarak 1 saat sonra çıkabilmektedir fakat özel hastanelerde bu süre 5-10 dakika gibi kısa bir süreye tekabül etmektedir.

İDRAR TAHLİLİ FİYATI

İdrar tahlili, çalışılması en basit ve maliyetsiz testlerden biri olması sebebiyle uygun fiyatlarla bakılmaktadır. Özel hastanelerde idrar tahlili fiyatı 10-20 TL aralığında fiyatlandırılmakta olup, bir çok hastane muayene bedeli alınması halinde idrar tahlilinden ücret almamayı tercih etmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir