Hemoglobin HbA1c Testi Fiyatı Ne Kadar?

Hemoglobin testi yani HbA1c testi fiyatı ne kadar? Hemoglobin, kan şekeri seviyesinin tespiti için yapılan bir testtir. Günümüzde şeker hastalığının tespiti ve tedavisi için farklı testlerin yapılması mümkündür. Hemoglobin HbA1c testi de bu kapsamda hastalardan istenen testler arasına girmektedir. Test ya da bir diğer tabir ile tahlil neticesinde hastaların kanlarında bulunan glikoz yoğunluğunun derecesi görülmüş olmaktadır. Bu testin en büyük faydası anlık değerlerin değil maksimum üç aylık kan değerlerinin ortaya çıkmasını sağlamasından ileri gelmektedir.


HbA1c Normal Değerleri

Hastalar için yapılan HbA1c tahlillerinde kan içerisinde bulunan son üç aylık değerlerin elde edilmesi sağlanmaktadır. Elde edilen verilen yüksek ya da düşük çıkması durumunda farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hemoglobin HbA1c değerleri; 3.5% ve 5.7% arasında olduğu durumlarda testlerin sonuçları normal olarak kabul edilmektedir. Ancak verilen oranların altında ya da üzerinde çıkan sonuçlar neticesinde farklı tedavi şekilleri kendini göstermektedir. Değerlerin yüksek olduğu hastalarda özellikle kilo faktörü olması halinde hastaların sağlıklı olarak kilo kaybetmeleri istenmektedir. Kötü alışkanlıklar ya da fazla şekilde ilaç kullanımı ise değerlerin düşük çıkması sonucuna neden olabilmektedir.

Hemoglobin HbA1c Test Fiyatı

Şeker hastalığı gerekli müdahalelerin yapılmadığı ya da önlemlerin alınmadığı durumlarda hayati tehlikeler oluşturabilecek hastalıklardan biridir. Bu nedenden ötürü HbA1c test fiyatları oldukça cüzi miktarlarda ücret ödenmesi halinde yapılabilmektedir. Sigortalı olan hastalar test için özellikle devlet hastanelerini tercih ettiklerinde herhangi bir şekilde ücret ödememektedir. Bazı durumlarda eczaneler 10 TL’nin altında para talebinde bulunabilmektedir. Testin kapsamı ya da muayenelerin türüne göre eczanelerdeki ücret talepleri de ortadan kalkabilmektedir. Sigortası olmayan bireylerin bu testi yaptırabilmek için ise ödemek zorunda kalacakları test ücreti 25 TL civarında bulunmaktadır. Özel hastanelerde bu miktara muayene ücretleri de eklenmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir