Hamilelik Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Hamilelik testi aç karnına mı yapılır yoksa açlık gerektirir mi? Eğer ani bir kararla hamilelik testi yaptırmaya karar verdiyseniz bu soru aklınızı kurcalayabilir. Sebebi ise bazı testlerin açlık gerektirmesi diyebiliriz. Türkiye’de ve dünyada gebelik testi genellikle plansız olarak yaptırılmaktadır. Bu sebeple açlık veya tokluk ciddi bir sorunsal haline gelmiştir.


HAMİLELİK TESTİ AÇ KARNINA MI YAPILIR?
Beta hcg testi veya kanda gebelik testi olarak da tanımlayabileceğimiz hamilelik testi, açlık gerektirmeyen bir testtir. Tok karnına veya aç karnına test yapılabilir ve hiç bir fark bulunmamaktadır. Kan örneği alınarak yapılan hamilelik testini bir çok kurumda yaptırmanız da mümkündür.

Özel hastanelerin kadın hastalıkları polikliniğinde, acil servislerinde veya devlet hastane poliklinik ve acil servislerinde yaptırabilirsiniz. Özel hastanelerde sonuç daha kısa sürede iletilirken, devlet hastanelerinde daha geç çıkmaktadır. Sebebi ise yoğunluğun daha fazla olmasıdır.

Özel hastanede hamilelik testi fiyatı sizin için merak edilen bir detaysa Kanda gebelik testi fiyatı sayfasına geçiş yaparak fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

TEST SONUCU NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?
Test sonucu, yapılan kurumlar arası farklılık gösterir. Özel hastane ve özel sağlık kuruluşlarında bu süre daha kısa sürer. Ortalama 1 saat içerisinde sonuç verilir. Devlet kurumlarında ise bu süre daha uzundur. Genellikle yoğunluğa bağlı değişkenlik gösteren sonuçlar 2-3 saat ortalama ile iletilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir