EKG Çekim Fiyatları (Elektrokardiyografi)

EKG, uzun ve tıbbi olan ismi ile ise Elektrokardiyografi, hastalarda bulunan kalp rahatsızlıklarının tespiti için kullanılan temel cihazdır. Farklı kabloları bulunan cihaz, hastanın göğsüne yapıştırılan ekipmanlara sahiptir. Bunun yanı sıra ayrı bir aparatla nabzın ölçümünü de yapan EKG, rahatsızlıkların temelini oluşturan sistemleri oldukça açık bir şekilde göstermektedir.


EKG Nasıl Çekilir?

EKG kalp ile alakalı olan rahatsızlıkların tespitinde kullanıldığı için pek çok hasta bu alanda korku yaşamaktadır. Ancak EKG için hastaların endişe yaşamalarını gerekli kılan herhangi bir unsur bulunmamaktadır. Test için hastalar cihazın bulunduğu muayene odasındaki yatağa uzanmalıdır. Sonrasında ise hastaların üzerindeki kıyafetler el ve ayak bileklerinin yukarısına çekilmelidir. Göğüs gölgesinde gerekli kısımların açılması da test için gereklidir. Elektrot olarak isimlendirilen kablo bağları göğsün üzerine hiçbir acı vermeyecek şekilde yerleştirilmektedir. Yapıştırılan elektrotlar, kalp hızının makineye aktarılmasını sağlamaktadır. Bileklere ise metal şeklindeki aparatlar bağlanmaktadır. Bu sayede ortalama olarak 3 ya da 5 dakika içerisinde sona eren EKG çekimi, uzman hekimlere bir liste halinde sunulabilmektedir.

EKG ÇEKİM FİYATLARI

EKG hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde çekilebilmektedir. Ancak bu işlem hayati risklerin tespitinde kullanıldığı için ücretleri makul rakamlardan oluşmaktadır. Hastalar EKG fiyatları olarak 20 TL şeklindeki rakamları görebilmektedir. Ayrıca devlet hastaneleri bu işlemler için ücret talebinde bulunmamaktadır özel hastanelerdeki ücretler ise değişim göstermeleri ile bilinmektedir. Hastanelerdeki fiyat değişimleri belli başlı nedenler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan nedenler arasında özel hastanelerin uyguladıkları fiyat politikaları ya da cihazların kaliteleri etkili olmaktadır. Ayrıca hastalar özel hastanelerde randevulu şekilde muayene olduklarında EKG ücretlerini muayene ücretlerine ekleyebilmektedir.

One Comment
  1. Avatar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir