Çocuk Hastalıkları Bölümü Muayene Ücretleri

Çocuk yaştaki bireyler için muayene birimi çocuk hastalıkları bölümü, bir başka ismi ile Pediatri bölümüdür. Pediatri bölümünde 16 Yaş dahil olmak üzere 16 yaşına kadar olan bireylerin rahatsızlıkları çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmektedir. Olası hastalık durumlarında eğer müracaat edebileceğiniz çocuk hastalıkları bölümü muayene ücreti hastaneye gidecekler için öncesinde merak edilmektedir. Bilindiği üzere sosyal güvenceniz olması halinde devlete ait sağlık kuruluşlarında ücretsiz muayene yapılmakta. Fakat özel hastanelerde muayene ücreti talep edilmektedir.


ÇOCUK HASTALIKLARI BÖLÜMÜ MUAYENE ÜCRETLERİ

Özel hastanelerin bir çoğu günümüzde SGK ile karşılıklı anlaşma sağlamış olup, uygun fiyatlarla muayene imkanı sağlamakta. Bu sebeple daha uygun fiyatlardan muayene olunması adına tavsiyemiz SGK ile anlaşması olan hastanede muayene olmanız. Bu yönde bir tercihte bulunmanız halinde 15 TL katılım payı ile birlikte sizden alınabilecek en yüksek ücret SGK anlaşması gereği 60 TL’dir. 15 Lira katılım payı devlete ödenen kısım olurken, muayene farkı olarak alınan 60 liraya kadar olan kısım ise özel hastane kasasına girmektedir.

Muayene fark ücreti özel hastaneler arasında değişmektedir. Bazı hastaneler sadece 15 liralık katılım payını zorunlu olarak alıp muayene farkı almamaktadır. Muayene farkı alan hastaneler ise farklı fiyatlandırmalara sahiptir. Haliyle özel hastanelerde çocuk muayenesi için 15 liraya ilave olarak 20 ile 60 TL aralığında muayene farkı ödenmektedir.

Sosyal güvencesi olmayan çocuklar için kayıtlar özel hasta olarak yapılır ve bu durumda muayene ücreti artmaktadır. Aynı durum SGK ile anlaşması bulunmayan hastaneler için de geçerlidir. Böyle bir durumda sizden talep edilecek ücret 50 ile 100 TL arasında değişiklik göstermektedir.

ÇOCUK HASTALIKLARI BÖLÜMÜ HANGİ RAHATSIZLIKLARA BAKAR?
Çocukların yaşamış olduğu hastalıklarda, çocuk hastalıkları uzmanı hangi rahatsızlıklar bakar gibi sorular aklınızı kurcalıyor olabilir. Bu hususta çok fazla hastalık saymak mümkün. Başlıca sayacak olursak, genetik bozukluklar, alerji, kolera, kızıl, zatürre, obezite, skolyoz, dermatit, gelişimsel problemler, doğuştan işitme kaybı, öksürük, astım, kızamık, kabakulak, talasemi, yüksek ateş, yanık.

Çocuk hastalıkları için genellikle polikliniklere gitmeniz gerekir. Özel hastanelerin acil servislerinde çocuk doktoru genellikle bulundurulmamaktadır. Eğer acil durum söz konusuysa bulunduğunuz konumdaki çocuk hastanelerine ya da çocuk hastalıkları uzmanı bulunan devlet hastanelerine müracat etmeniz doğru olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir