Babalık Testi Fiyatları (DNA Testi)

DNA her insanda farklı olan unsurlardan biridir. Babalık testi olarak da bilinir. Peki DNA testi fiyatları ne kadar? Genellikle akrabalarda benzerlik gösteren DNA, teknolojin gelişmesi sonranda test edilebilir hale gelmiştir. DNA testi olarak bilinen testler özellikle akrabalık ilişkilerinin ortaya çıkmasında kullanılmaktadır. Çocukların babalarının belli olmasında yapılan DNA testleri en çok yapılan testler kategorisine girmektedir. Bu neden yüzünden test halk arasında babalık testi olarak da bilinmektedir.


DNA TESTİ NASIL YAPILIR?

Babalık tesinin yapılabilmesi için taraflar arasında DNA örneklerinin alınması gerekmektedir. DNA testi için gerekli olan örnekler genel kapsamda tüktük bezlerinden alınan numunelerden oluşmaktadır. Bireyler oral çubukları yanak içlerine sürterek kendileri de örnek toplayabilmektedir. Bunların yanı sıra gelişmiş sağlık kuruluşlarında ya da özel kliniklerde saç örneklerinden de testlerin yapılabildiği bilinmektedir. Ancak soy testlerinde tükürük örnekleri daha kesin ve kolay sonuçlar germektedir.

Babalık testleri bilinen diğer tıbbi testlere göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin bireyler bu test için on sekiz yaşına gelmesini beklemek zorunda kalabilmektedir. Reşit olmamış çocukların babalık testine tabii tutulabilmesi için yasal olan vasilerinin onayları istenmektedir. Onayların verilmemesi testin ertelenmesine neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra pek çok babalık davasında istenen test sonuçları için mahkeme tarafından resmi kararın çıkmış olması da istenmektedir. Aksi halde alınan testler doğru sonuçları kabul etse de yaptırılan kurumlar neden ile kabul edilmeme olasılıkları bulunmaktadır.

DNA TESTİ FİYATLARI

Öncelikle bilinmelidir ki DNA testinin yapılabilmesi için gerekli hukuki izinlerin alınması gerekmektedir. DNA testi fiyatları günümüzde hastanelerde olduğu kadar özel laboratuvarlarda da yapılmaktadır. Özel hastanelerde yapılan babalık testi fiyatları 500 TL’den başlamaktadır. İşlemlerin tam bir gizlilik içerisinde özel isteklerle yürütülmesini sağlayan laboratuvarlarda ise fiyatları 1000 TL’nin üzerindedir. Bazı kuruluşlar DNA testlerinin ücretlendirmelerinde ödemeleri farklı para birimleri ile talep edebilmektedir.

One Comment
  1. Avatar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir