Acil’den Rapor Alınır mı?

Hastanelerin acil servisleri çeşitli sağlık hizmetleri verebilirken, farklı istekler için de çözüm olabilmektedir. Özellikle Acil servislere rapor almak amacıyla gelen sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazla. Gerek özel hastane gerek devlet hastanelerinde bulunan acil servisler öncelikli olarak acil müdahale gerektiren sağlık sorunlarını çözümlemeyi hedeflemektedir. Peki acilden rapor alınır mı? Acilden rapor almak için hasta olmak gerekir mi? Acilden kaç günlük rapor alınır? Rapor için para ödemem gerekir mi? Bu ve benzer sorular için okumaya devam edin.


ACİLDEN RAPOR ALINIR MI?

Genellikle poliklinikler rapor almak için daha uygun bir tercih olsa da hastanelerin acil servisleri de rapor yazabilmektedir. Poliklinikler bilindiği üzere gece saatlerinde hizmet vermemektedirler. Acil servisler ise 24 saat hizmet verebilmektedirler. Bu yüzden Acil servisten rapor almak mümkündür. Rapor yazmak ise tamamen doktor inisiyatifinde olup karar mercisi hasta değil doktorlardır.

ACİLDEN RAPOR ALMAK İÇİN HASTA OLMAK ŞART MI?

Acilden rapor almak için herhangi bir sağlık probleminiz olması gerekse de günümüzde sağlık problemi yaşamayan kişilerin de rapor talebinde bulundukları gözlemlenmektedir. Eğer bir sağlık probleminiz yoksa ve iş göremeyecek durumda değilseniz rapor almanız tamamen doktor inisiyatifinde olacaktır. Doktorlar bu konuda genellikle mesleğe olan saygılarından dolayı sağlık problemi olmayan kişilere rapor yazmak istememektedirler. Hukuki olarak da suç sayılabilecek bu durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler hakkında yasal işlem yapılabilmektedir. Bu yüzden sağlık probleminizin olmaması halinde doktorlardan rapor talep etmemeniz önerilir.

ACİLDEN KAÇ GÜNLÜK RAPOR ALINIR?

Acil servisler poliklinikler kadar uzun süreli rapor yazmamaktadırlar. Sebebi ise acil servise gelen hastalar genellikle ilk müdahaleyi yapar ve gerek duyarsa polikliniklere sevk eder. Acil doktorları genellikle 1-2 günlük rapor yazma taraftarıdır. 5 Günden fazlasını ise pek yazmazlar. Doktora ve hastaneye göre gün sayısı farklılık göstermektedir.

RAPOR ALMAK ÜCRETLİ Mİ?

Hastane politikası ile alakalı olan ücretlendirme, hastaneler arası farklılık gösterir. SGK ile anlaşması olan hastanelerin bir çoğunda acil servis muayene ücreti ve rapor için ücret istemez. Fakat bazı hastaneler SGK ile anlaşmalı olsa da ücret isteyebilmektedirler. SGK ile anlaşması olmayan özel hastanelerin acil servisleri ise muayene ve rapor için ücret istemektedirler. Eğer sosyal güvenceniz varsa ve devlet hastanesinde muayene olup rapor alacaksanız herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir