Acil’de Hamilelik Testi Yapılır mı?

Acil servis hizmetlerinin kapsamı herkes tarafından merak edilir. Acil’de hamilelik testi yapılır mı sorusu da yine acil servisin hizmet kapsamı içerisinde mi değil mi sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Günümüzde bir çok kişi gün içerisinde gebelik testi yaptırmak istemektedir. Bazen mesai saatleri dışında da gebelik testi yaptırmak istenmekte ve haliyle en iyi yol hastanelerin acil servislerinde sıra beklemeden test yaptırmak.


ACİLDE HAMİLELİK TESTİ YAPILIR MI?

Acil servislerin neredeyse tamamında laboratuvar vardır ve bu sayede acilde hamilelik testi yapılabilmektedir. Beta HCG veya kanda gebelik testi olarak da bilinen hamilelik testi en iyi sonucu verir. Acil servislerde genellikle kadın doğum uzmanı bulunmadığı için sonucu acil hekimi yorumlamak istemeyebilir. Bu durumda sonucu varsa kendi kadın doğum uzmanınıza yorumlatmanız doğru olacaktır. Eğer kadın doğum uzmanı tarafından takip edilmiyorsanız yeni bir kadın doğum uzmanı edinmeniz sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için doğru olacaktır.

Kanda gebelik testi sonucu negatif veya pozitif şeklinde hastaya genellikle iletiliyor olsa da kadın doğum uzmanı olmaması sebebiyle bu sonucu acil servislerde doktor, laborant veya hemşireler test yaptıran kişiye yorumlamakla yükümlü değillerdir.

HAMİLELİK TESTİ SONUCU NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Devlet hastanelerinin acil servisine gittiğinizde hamilelik testi sonucunun çıkması için genellikle 3 saat gibi bir süre verilmektedir. Özel hastanelerde ise bu süre çok daha kısa sürmektedir. Kanda gebelik testinin laboratuvar ortamında çalışılması 30-40 dakika aralığında olup, ortalama hastaya iletilmesi 1 saat olmaktadır. Hastane ve laboratuvardaki yoğunluk sebebi ile süreler de farklılıklar yaşanabilir.

ACİLDE HAMİLELİK TESTİ FİYATI NE KADAR?

Acil servislerde en minimum düzeyde ücretler alınmaktadır. Özel bir hastaneye gittiğinizde Beta-HCG testi yani hamilelik testi için ödeyeceğiniz tutar 30-50 TL ortalama aralığında olmaktadır. Bu rakam hastaneler arası farklılık gösterse de çok maliyetli bir test olmadığı için asla yüksek miktarlarda ücretlendirilmez.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir