Acil Serviste Tahlil İçin Ek Ücret Alınır mı?

Acil servislere müracaat ederek muayene olmak isteyenlerden genellikle tahlil istenmektedir. Özellikle kan, idrar ve dışkı örneği gakınarak sıkça tahliller yapılmaktadır. Tabi bu durum hastaların ve hasta yakınlarının kafasını kurcalayan bir sorunun da oluşmasını sağlamakta. Muayene ücreti ödedikten sonra doktorun tahlil istemesi halinde tahlil için ek ücret alınması normal mi?


Acil Serviste Tahlil Ücreti Alınır mı?
Devlet hastanelerinde muayene ücreti ödemeniz halinde sizden tahliller için ek ücret istenmeyecektir. Sosyal güvenceniz varsa devlet hastanesinde zaten muayene ücreti de sizden talep edilmez. Fakat özel hastanede muayene olmanız halinde sizden tahmin edeceğiniz gibi öncelikle muayene ücreti talep edilir. Tahlil için ise ek ücret talep etme hakkı vardır. Tabi bir şartla. Devlet, SGK ile anlaşması olan özel hastanelerin muayene bedeli olarak alacağı maksimum tutarı her yıl bildirmektedir. Bu kapsamda, muayene için sizden maksimum tutarı talep ettiyse tahliller için ek ücret talep edemezler. Etmeyeceklerdir de. Fakat Muayene için alınabilecek maksimum ücret alınmamışsa, tahliller için ek ücret talebinde bulunabilir. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tahlil ve muayene ücretleri sosyal güvenceniz olması halinde minimum tutarlar olarak size yansır.

Özel hastane acil servis muayene ücreti sayfasına göz atarak sizden acil muayene ücreti olarak talep edilebilecek maksimum rakamları görebilirsiniz.

Peki tahlil ücretleri ne kadar?
Eğer sağlık sorununa istinaden hastaneye müracat ettiyseniz ve sizden temel olan tahlil istendiyse talep edilen tutarlar çok değildir. İdrar, kan, dışkı gibi tahliller özel hastane acil servislerinde 10-15 TL gibi düşük ücretlerle yapılmaktadır. Bu ücreti alıp almamak, muayene ücreti içerisine dahil edip etmemek tamamen hastane yönetimi kararıdır.

One Comment
  1. Avatar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir