Acil Muayene Ücreti Ne Kadar?

Ani bir rahatsızlık geçirdiğinizde ilk müracaat etmek istediğiniz bölüm tartışmasız hastanelerin asil servis bölümüdür. Peki Acil muayene ücreti ne kadar? Özel hastane acil servisi muayene için ne kadar ücret alıyor? Devlet hastanesi acil servisi ücret alıyor mu? Bu ve benzeri sorular acil servise gitmeden önce aklınızı kurcalayabilir. Eğer Sosyal güvenceniz varsa devlet hastaneleri ücretsiz olarak Acil servis muayenenizi gerçekleştirecektir. Fakat özel hastanelere gitmeniz halinde ücrete tabii turulursunuz. SGK ile anlaşmalı olsa bile. Gelin şimdi özel hastanelerde ya da ücretli olarak muayene olmak istediğinizde devlet hastanesi acil servislerinde sizden ne kadar ücret talep edildiğine göz atalım.


ÖZEL HASTANE ACİL SERVİS MUAYENE ÜCRETİ

Özel hastaneler bildiğiniz üzere devlet hastanelerinden bağımsız fiyat politikası uygulayabilmektedir. Fakat Özel hastaneler de kendi bünyesinde ikiye ayrılmakta. SGK ile anlaşmalı özel hastaneler, anlaşması olmayan hastaneler. Eğer SGK ile anlaşması olmayan özel hastaneyi tercih ederseniz ödeyeceğiniz ücret en yüksek rakamlarda olacaktır. SGK ile anlaşması olmayan hastanelerde Sosyal güvenceniz olsa dahi ücret ödemeniz istenir. Bu ücret ortalama 100 TL civarında olmaktadır.

SGK Anlaşmalı Özel Hastanelerde Acil Muayene Ücreti
Gittiğiniz hastane eğer SGK anlaşmalıysa bu durumda sizden yine ücret talep edebilir. Devlet tarafından belirlenen taban rakam 18 TL’dir. Yani acil sağlık hizmetlerinden en az 18 TL gibi bir rakam karşılığında faydalanabilirsiniz. Fakat hastaneler bu ücretin üzerinde ücret talebinde bulunabilir. Bu sebeple SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde Acil muayene ücreti 20-40 TL arasında değişiklik göstermektedir.

SGK anlaşmalı olan hastaneye gittiğiniz zaman eğer sizin sosyal güvenceniz bulunmuyorsa ücret farklılık gösterecektir. Bu ücret aynı hastanede sağlık güvenceniz olmadığı için 100 liraya kadar çıkabilir.

Acil serviste yaptıracağınız muayenede teşhisin konulabilmesi için sizden çeşitli tahliller istenebilir. Acil serviste tahlil ücreti alınır mı? sayfasına bakarak bu sorunun da yanıtını öğrenebilirsiniz.

ANLAŞMALI KURUMLAR ÜZERİNDEN ÖDEME
Unutmayın ki bir çok banka ve firma, bazı hastanelerle anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Eğer çalışmış olduğunuz firma veya bankanın anlaşmalı olduğu bir hastane varsa o hastaneye gitmeniz halinde anlaşmalı kurumlar üzerinden tüm masraflarınız karşılanabilmektedir. Özel sağlık sigortası yaptıranlar da yine anlaşmalı kurumlar üzerinden masrafların karşılanmasını sağlayabilir. Bu işlemler için hastanenin anlaşmalı kurumlar departmanı ile görüşmeniz ve onay almanız gerekmektedir. Bu sayede Acil muayene ücreti ödemeden muayene olabilir ve tahlillerinizi yaptırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir